Erekcja

Erekcja, czyli wzwód prącia, to złożone zjawisko wynikające ze współdziałania układu naczyniowego, nerwowego oraz mięśniowego. Erekcja następuje kiedy zwiększona ilość krwi napłynie i pozostaje “uwięziona” w specjalnych strukturach prącia (ciała jamiste), w wyniku czego prącie powiększa się i sztywnieje, co umożliwia normalny stosunek płciowy.

Valinger wspomaga naturalną erekcję w efekcie stymulacji seksualnej, a po jej zakończeniu lub osiągnięciu orgazmu umożliwia naturalne ustąpienie erekcji.

Za erekcję prącia odpowiada mechanizm polegający na uwalnianiu tlenku azotu (NO) w ciałach jamistych w czasie pobudzenia seksualnego. Tlenek azotu następnie aktywuje enzym (cyklazę guanylową), który zwiększa poziom cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP). Wzrost poziomu cGMP powoduje rozkurcz mięśni gładkich ciał jamistych umożliwiając zwiększony napływ krwi do prącia, powodując jego powiększenie i usztywnienie.

Etapy powstawania erekcji

POBUDZENIE FIZYCZNE LUB PSYCHICZNE

Istnieją różne mechanizmy powstawania erekcji. Większość z nich wymaga stymulacji psychicznej i/lub fizycznej. Stymulacja psychiczna jest wywołana wyobrażeniami, wspomnieniami, emocjami związanymi z kontaktami pomiędzy partnerami. Stymulacja fizyczna wymaga wrażeń zmysłowych takich jak dotyk, zapach, obraz, dźwięki.

PODNIECENIE

Uczucie podniecenia powoduje wysyłanie przez mózg impulsów do nerwów zaopatrujących okolice prącia. Impulsy te umożliwiają odpowiednim mięśniom i naczyniom krwionośnym współdziałanie, które doprowadza do wypełnienia i zatrzymania krwi w ciałach jamistych prącia. Powoduje to powiększenie i usztywnienie prącia, co umożliwia odbycie stosunku płciowego.

USTĄPIENIE EREKCJI

Kiedy ustanie stymulacja lub dojdzie do orgazmu, erekcja ustępuje w sposób naturalny. Ustają pobudzające bodźce nerwowe i następuje odwrócenie zmian mięśniowych i naczyniowych warunkujących uprzednio wypełnienie ciał jamistych prącia. Krew wypełniająca ciała jamiste powraca do krwiobiegu.

Co może zaburzyć erekcję?

Czynniki psychiczne

Erekcja nie występuje za każdym razem, np.: w określonych sytuacjach, miejscach, z określonymi partnerami

Zaburzenia anatomiczne lub chorobowe

Erekcja jest zbyt krótka lub niepełna

Przyjmowanie leków

Zaburzenia erekcji wywołane przyjmowaniem określonych grup leków, lub erekcja następuje jedynie pod wpływem działania środków psychoaktywnych

Konsekwencje zaburzeń erekcji

  • zaburzenia emocjonalne m.in. obniżona samoocena, lęk, depresja, frustracja
  • pogorszenie relacji w związkach
  • problemy z naturalnym zapłodnieniem

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Orion Pharma Poland Sp. z o. o.

ul. Fabryczna 5A, 00-446 Warszawa